Юрія-Фарм або діалізна мафія повертається

Департамент охорони здоров’я Київської облдержадміністрації у рамках закупівлі витратних матеріалів для перитонеального діалізу очікуваною вартістю 3,98 млн грн виписав вимоги тендерної документації таким чином, що задовольнити їх можуть розхідники лише одного виробника – ТОВ «Юрія-Фарм». Про це повідомляється в системі «Прозорро».

13 червня Департамент охорони здоров’я КОДА оголосив закупівлю витратних матеріалів для перитонеального діалізу очікуваною вартістю 3,35 млн грн. Замовник мав намір придбати дезінфікуючі ковпачки та розчини із вмістом глюкози у подвійних мішках ємністю 2000 мл – по 13020 одиниці кожної з позицій.

18 червня один із учасників ринку, ТОВ «Діавіта», звернув увагу замовника на дискримінаційність двох вимог тендерної документації – щодо «стерильності» дезінфекційного ковпачка та визначеного рівня pH розчину «не менше 7».

Компанія зауважила, що «всі наявні на ринку України модифікації дезінфекційних ковпачків різних виробників не мають визначення «стерильний», а лише «Призначений для одноразового використання»», тож збереження цієї вимоги призведе до відхилення пропозиції будь-якого учасника.

Щодо рівня pH розчину для перитонеального діалізу, то в Україні зареєстровано 5 базових розчинів із вмістом глюкози різних виробників – ДІАНІЛ ПД4, КАПД, БАЛАНС, ДІАВІТЕК ПД та ДІАВІТЕК ПД4. Згідно з роз’ясненнями МОЗ, йдеться у повідомленні, усі вони є взаємозамінними, однак лише один розчин не має аналогів за позицією щодо pH – БАЛАНС від німецького виробника «Fresenius».

У відповідь на це звернення замовник запевнив, що опрацює підняте питання та прийме належне рішення.

22 червня замовник опублікував зміни до тендерної документації, прибравши вимоги про «pH не менше 7» та «стерильність» ковпачків. Заразом замовник збільшив очікувану вартість замовлення до 3,98 млн грн, додавши до корзини розхідників ще одну позицію – 30 подовжувачів катетера, а існуючі розширив по кількості до 1350 одиниць кожну.

23 червня та ж «Діавіта» завантажила скаргу в АМКУ щодо інших дискримінаційних вимог замовника.

Йдеться, зокрема, про формулювання щодо наявності у пластикових ковпачків захисної кришечки. Даній вимозі відповідають ковпачки лише одного виробника – ТОВ «Юрія-Фарм» (Україна), при цьому, зауважив скаржник, наявність чи відсутність захисної кришечки ніяк не впливає на ефективність самої процедури, оскільки «вона є лише конструктивною, а не лікувальною особливістю предмета закупівлі, не носить допоміжної функції і потребує утилізації відразу після її зняття з ковпачка».

Також, відмітив скаржник, розчин з вмістом глюкози повинен мати розфасовку по 2 л «інтегровану систему механічного перекриття току рідин в магістралях та не потребувати додаткового використання зовнішніх затискачів вихідного каналу мішків для перитонеального діалізу», і дану вимогу задовольняють розчини лише «Юрія-Фарм».

26 червня колегія АМКУ прийняла скаргу до розгляду, призначивши його на 16 липня.