ОККО і ВОГ отримали дозвіл на судову експертизу усіх доказів по «бензиновій справі» АМКУ

Господарський суд Києва та Київський апеляційний господарський суд зупинили провадження у справах за позовами ТОВ «ВОГ Рітейл» та ПП «ОККО-Нафтопродукт» проти АМКУ щодо визнання двох частин рішення регулятора від 22 січня 2016 року недійсними у зв’язку з потребою провести судову експертизу. Про це свідчать ухвали суду від 22 червня та 19 липня.

Як відомо з ухвали по справі «ВОГ Рітейл», судова експертиза повинна відповісти на такі основні питання:

Чи закладені у договорах-поставок рівень котирувань Platt’s та курс НБУ були об’єктивними факторами зміни роздрібних цін на паливо?
Чи співвідносились роздрібні ціни трейдерів на інформаційних табло автозаправних станцій та фактичні роздрібні ціни із зміною об’єктивних факторів?
Чи співвідносились роздрібні ціни трейдерів зі зміною собівартості імпортованого палива?
Чи економічно обґрунтованими були роздрібні ціни на пальне та структура витрат трейдерів?
Чи наведені у спірному рішенні АМКУ коефіцієнти кореляції між роздрібними цінами трейдерів та іншими учасниками ринку вказують на те, що зміна ціни відбувалась синхронно і без обґрунтованих на те причин?
Яким був вплив об’єктивних чинників на встановлення роздрібних цін і якою була частка таких чинників в структурі цих цін?
Чи існувала конкуренція в аспекті ціни між учасниками ринку світлих нафтопродуктів?
ще 10 питань по справі.

Фактично, у ході експертизи має бути перевірена уся доказова база так званої «бензинової справи» Антимонопольного комітету.

Першою із семи спійманих на змові компаній, яка підійняла питання необхідності проведення судової експертизи було ПП «ОККО-Нафтопродукт». У березні минулого року відповідне клопотання відхилив суддя Господарського суду Києва Сергій Балац, посилаючись на те, що до предмету доказування у справі входять дослідження та встановлення фактів повного або неповного з’ясування обставин Комітетом, а не встановлення того, чи були у позивача об’єктивні причини для встановлення роздрібних цін на тому рівні, на якому вони були встановлені.

Однак, інший суддя того ж суду, Олексій Спичак, у червні цього року аналогічне клопотання підтримав. Цього разу суд вирішив, що не зможе самостійно розібратись, чи обґрунтованим є висновок АМКУ щодо узгодженості дій позивача «саме з урахуванням належного аналізу ринку через застосування коефіцієнта кореляції та наявності об’єктивних факторів».

Експертизу у справах «ВОГ Рітейл» та «ОККО-Нафтопродукт» проведе Київський науково-дослідний інститут судових експертиз Мін’юсту під керівництвом Олександра Рувіна, який нещодавно заявив, що Надія Савченко збиралась обстріляти Верховну Раду з мінометів, встановлених на баржі на Дніпрі, а потім втікти на скутері. Провадження у справах зупинені на час проведення експертиз.

Зауважимо, що справи за обома позовами знаходяться на другому судовому колі. І «ВОГ Рітейл» і «ОККО-Нафтопродукт» виграли у судах першої-другої інстанцій на першому колі, після чого Вищим господарським судом справи були відправлені на новий розгляд. Станом на зараз «ВОГ Рітейл» встиг програти у Господарському суді Києва.

Додамо, що клопотання про проведення судової експертизи у червні-липні цього року подавало також ТОВ «Золотий екватор». Компанії було відмовлено через подання клопотань уже під час розгляду справи по суті.

Нагадаємо, у жовтні 2016 року Комітет оштрафував сімох трейдерів за порушення конкурентного законодавства у вигляді антиконкурентних узгоджених дій загалом на 204,33 млн грн («Золотий екватор», «ВОГ Рітейл», «ОККО-Нафтопродукт», «Альянс Холдинг», «АМІК Україна», «Сокар Петролеум», «Параллель М-ЛТД»).

Антимонопольники встановили, що у період від січня 2013 року по січень 2016 року згадані оператори паливного ринку паралельно у часі змінювали роздрібні ціни на бензин марки А-95 та дизельне паливо. При цьому, на трейдерів впливали різні об’єктивні та суб’єктивні фактори у зв’язку з якими цю синхронність не було можливим обґрунтувати.

Усі учасники картельної змови (окрім «Параллель-М ЛТД») оскаржують прийняте АМКУ рішення у судовому порядку.