На місці спаленого села на Львівщині відбулися поминальні заходи

У неділю, 7 липня, на місці спаленого села Городиловичі, пройшли поминальні заходи, приурочені 73 річниці насильного виселення українців зі своїх рідних домівок, внаслідок операції "Вісла". Про це повідомляє "Голос Сокальщини". 

Урочистості розпочались cлужбою, яку відправив священик Орест Рубель. Потім громада прийшла до криниці, де відбулось освячення води. А біля пам’ятника начальника штабу групи УПА "Південь" Василя Процюка (псевдо "Кропива") була відслужена панахида за жителями села, які відійшли у вічність, за вояками УПА, які тут полягли, і за нинішніми героями, котрі віддали своє життя за незалежність України.

Перед присутніми виступили священник Орест Рубель та голова районної ради Микола Пасько. Очільник Сокальщини розповів, що цього року депутати райради прийняли загальнорайонну програму "Стежками Героїв Сокальщини" з метою вшанування і популяризації сумних та героїчних сторінок історії нашого краю. Присутні хвилиною мовчання вшанувати пам’ять загиблих воїнів, які полягли в боях за вільну, незалежну Україну.

Завершились поминальні заходи спільним виконанням "Боже великий єдиний".

Нагадаємо, що після закінчення Другої світової війни уряд СРСР передав Польщі місто Белз із сусідніми населеними пунктами, в тому числі і Городиловичами. За період збройної боротьби між поляками і українцями довколишні села були майже знищені. 10-11 травня 1946 року більшість українців, які мешкали на території Сокальського Закерзоння, були насильно виселені до СРСР. Водночас ті люди, які втрималися на цих землях або ж повернулися, були виселені на північно-західні терени Польщі в рамках операції "Вісла". Населенні пункти Кристинопіль, Белз, Угнів, Варяж, Угринів, Хоробрів, Себечів, Опільсько та чимало інших опустіли. Повністю були знищені села Городиловичі, Безеїв, Гора, Клюсів, Маджарки, Іваньки, Печигори, Корків, Павловичі та багато інших.

На початку 90-х років у Городиловичах, на місці спаленої церкви, побудували капличку, відновили символічну могилу Січових Стрільців, встановили пам’ятник та меморіальну плиту уродженцеві села начальникові штабу УПА-Південь Василеві Процюку  і повстанцям УПА, які загинули на цій території. У 1996 році на цьому місці побудували меморіальний комплекс, де встановили 67 хрестів, які символізують стерті з лиця землі поселення Холмщини. Загалом на теренах Сокальщини є 32 села, які були повністю знищені і досі не відновлені.

©Status quo