Олег Бахматюк: мільярдер з яйця. «Фінансова ініціатива» та «VAB»

ПРОДОВЖЕННЯ. Початок: Олег Бахматюк – мільярдер із яйця. Від Анатолія Матвієнка до Сергія Березенка

Олег Бахматюк

Кинути всіх

37,9 мільярдів гривень — саме стільки Олег Бахматюк був повинен на початок 2017 року вкладникам, кредиторам, державі та бізнес-партнерам. Ця конкретна і офіційна сума боргів олігарха була названа Нацбанком після того, як лопнув і розсипався його другий банк «Фінансова ініціатива». Після того, як Нацбанк, так і не дочекавшись повернення рефінансування (10,9 мільярдів), ініціював порушення проти Бахматюка кримінальної справи «розкрадання в особливо великих розмірах» і почав шукати способи примусового погашення заборгованості за рахунок майна його корпорації «Ukrlandfarming». Це настільки вивело олігарха із звичної байдужості, що він звернувся з відкритим листом до президента Порошенка з проханням захистити його бізнес від «спроб рейдерського захоплення з боку НБУ». В якому заодно звинуватив НБУ у банкрутстві двох своїх банків: КБ «Фінансова ініціатива» та ПАТ «VAB».

Історія цього мега-шахрайства настільки масштабна, що важко сказати, з чого все почалося – оскільки за Олегом Бахматюком тягнеться багаторічний хвіст боргів по різних афер. SKELET-info призведе лише кілька найбільш відомих і великих:

  • В 2006-2008 році для перебудови птахофабрики «Чорнобаївська» Бахматюк взяв кредити у інвесторів в розмірі 137 мільйонів гривень, а також отримав від держави компенсацію за процентами на ці кредити. У 2011 році перевірка встановила, що була побудована лише частина з заявлених в проекті об’єктів.
  • У 2010 році холдинг «Авангард» розмістив на Лондонській фондовій біржі пакет єврооблігацій на суму 200 мільйонів доларів під гарантії власних акцій. Погашення цих облігацій не сталося досі, а Бахматюк залишається власником 100% акцій «Авангарду».
  • У 2010 році належить Бахматюку ПАТ «Компанія Райз» порушило договір про постачання сировини (158 000 тонн кукурудзи) компанії «Nibulon». Рішенням арбітражного суду GAFТА від 23 травня 2014 року, «Компанія Райз» була зобов’язана виплатити 22 мільйони доларів боргу та компенсацій. Ці гроші лягли в скарбничку боргу» Бахматюка.
  • У 2011 році «Ukrlandfarming» взяв п’ятирічний синдикований кредит у розмірі 600 мільйонів доларів (!) у Deutsche Bank і «Сбербанку Росії» для будівництва нових птахофабрик. Гроші були витрачені на скупку інших сельхозкорпораций, а повернути їх Бахматюк так і не зміг.
  • У 2011 році Олег Бахматюк придбав у Сполучених Штатах компанію «Omtron USA». Замість ведення чесного бізнесу він впровадив в компанії якісь тіньові схеми, а потім довів її до банкрутства. Всупереч його розрахунками, американські фермери, які співпрацювали з компанією, подали на неї до суду і виграли його – а Бахматюк повинен був виплачувати їм компенсацію.
  • У штаті Південна Кароліна олігарх придбав компанію «Townsend», яка займалася координацією роботи безлічі фермерських птахівничих господарств. Бахматюк умовив їх взяти кредити на розширення виробництва, але потім вивів гроші за кордон і призвів компанію. Після цього Олегу Романовичу заборонили в’їзд в США.
  • У 2012-2013 році «Ukrlandfarming» розмістив єврооблігації на суму майже в 500 мільйонів доларів під 11 % річних (гарантії брало участь і уряд Януковича-Азароваhttps://skelet-info.org/nikolaj-azarov-vyzhivshij-chast-1/). Замість погашення облігацій борги по них були повішена на банки «Фінансова ініціатива» та «VAB», які потім збанкрутували.

І це не рахуючи маси екологічних проблем, створюваних його птахофабриками. Варто відзначити, що навіть в США великі птахофабрики – це, насамперед, питання «куди подіти лайно?», а також померлих курей, розбиті і протухлі яйця і т. д. Про це навіть зняті фільми жахів — наприклад, «Затока» (2012 рік). Але то в Америці, де відходи виробництва акуратно складують, а потім тільки думають, що з ними робити. В Україні ж «курячий бог» Бахматюк не морочив собі голову такими проблемами: курячий послід, прострочені яйця та інші біологічно-небезпечні відходи його птахофабрики вивалювали мало не під паркан селянам! Таке відбувалося, наприклад, в селищі Макарів Київської області.

Ось таким є «найбільший український виробник курятини і яєць» і «один з найбільших роботодавців України» — яким Олег Бахматюк любить себе величати. А ще він був одним з провідних банкірів країни», до тих пір, поки його банки не лопнули, залишивши з носом і вкладників, і Нацбанк, і його кредиторів агропромислових афер.

Першим накрився «VAB-банк», який Бахматюк буквально віджав у 2011 році в російсько-українського олігарха Сергія Максимова – того остаточно «умовили» продати свій проблемний банк, посадивши його в СІЗО (звідки випустили відразу після операції). Бахматюк володів банком через офшорну «Quickcom Limited». Тоді багато хто дивувалися, навіщо йому ще один кептивні банк? Виявилося, що він придбав його спеціально для масштабної афери. Шляхом завищення ставки по депозитах банк залучив близько 9,5 мільярдів гривень вкладників і 3,6 мільярда юридичних осіб, які потім щедро роздавалися пільговими довгостроковими кредитами компаніям Бахматюка. Серед них були:

  • ТОВ «Стар-Майстер» (кредит 354 мільйони гривень). Ця фірма через ТОВ «Гадяцький м’ясокомбінат», ТОВ «Агро-Альфа» і ТОВ «АгриАльфа» належить «Ukrlandfarming».
  • ВАТ «Залізничник» (938 мільйонів гривень). Керівниками фірми були Олег Солощук, Надія Громико і Андрій Дзундза – співробітники ТОВ «Станіславська торгова компанія», яка стала правонаступником «Залізничника» після його ліквідації.
  • ТОВ «Ледер Плюс ЛТД» (438 мільйона), очолюваної менеджерами Бахматюка Олегом Василишиним і Антоном Філімоненко.
  • ТОВ «Україна-Агроінвест» (406 мільйонів), очолювана менеджерами «Ukrlandfarming» Наталією Костыркиной, Ярославом Шульганом і Андрієм Столпником.

Заодно банк повинен був здійснювати і погашення єврооблігацій. І ось влітку 2014 року «VAB-банк» раптово почав вводити обмеження на зняття грошей, у жовтні перестав виплачувати гроші вкладникам, потім прострочив виплату дивідендів за євробондами — чим і запустив механізм банкрутства.

На початку 2015 року прийшла черга банкрутувати банку «Фінансова ініціатива», створений Бахматюком в 2004 році і яким він до того часу володів через ще одну йде в офшори схему. До речі, особливість Бахматюка-банкіра була в тому, що він володів своїми банками одноосібно, не беручи туди ніяких компаньйонів.

Безпосередньо з даними банківськими аферами була пов’язана дуже незрозуміла «реструктуризація» боргів холдингу «Авангард» по раніше проданих в Лондоні облігаціями. У 2015 році Бахматюк примудрився продовжити термін обігу цих облігацій до жовтня 2018 року, а заодно скупити раніше продані пакети акцій «Авангарду», ставши його одноосібним власником.

Чи допомогло Бахматюку відкритий лист до Порошенка, знайшов він у нього захист так само, як знайшов її колись у сім’ї Януковича? Відразу потрібно зауважити, що ще раніше він знайшов цей захист в МВС. Саме слідчим Нацполиции було доручено розслідувати порушену проти Бахматюка справу про розкрадання в особливо великих сум рефінансування банків. Вони «розслідували» — і закрили його ще на початку січня 2017 року, заявивши, що не знайшли доказів складу злочину. У шокованих українців тоді виникло тільки одне питання: скільки ж він їм «відстебнув»? Трохи пізніше глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив про факт змови між Бахматюком і міністром Аваковим.

Про те, що відносини Бахматюка і влади залишаються дружніми і діловими, свідчило інформація, опублікована ще в січні 2017 Сергієм Лещенком. Він заявив про підготовку змові між Банковою і двома агропромисловими олігархами — Бахматюком і Юрієм косюк розвиває. Мова йшла про державну допомогу «вітчизняним сільгоспвиробникам» в розмірі 4 мільярдів гривень, більшу частину якої отримали підприємства цих двох «аграрних божків»: холдинг «Авангард» (Бахматюк) і холдинг «Миронівський хлібопродукт» (Косюк). Незважаючи на те, що інформація була опублікована і викликала певний резонанс, Банкова не визнала необхідним здати назад – і змова був здійснений. Зокрема, у жовтні 2017 року стало відомо, що «Миронівський» отримав 809 мільйонів гривень (половину всіх виділених аграріям дотацій), а «Авангард» 142 мільйони. Це на порядок більше, ніж було виділено іншим виробникам! І це при тому, що «Миронівський» і без того отримав в кінці 2017 року 340 мільйонів відшкодування ПДВ, а про влиті раніше в банки Бахматюка казенні гроші «забули і пробачили» — і тепер держава почала вливати фінанси в його «Авангард».

Більш того, в планах уряду на 2018 рік закладено збільшення фінансування цих холдингів! З’явилася також інформація, що на це нібито намітили пустити конфісковані ГПУ «мільярди Януковича». Тобто по суті, розділити їх між своїми. Адже в кращому випадку ці гроші пішли б на покриття боргів Бахматюка перед державою, в гіршому – їх би теж вкрали, і всі попередні вливання в його бізнес. До речі, цими ж цілями можна пояснити і те аномальне подорожчання продукції його холдингу «Авангард» в 2017 році: або так Бахматюк рятує свій бізнес, або знову безсовісно набиває засіки купюрами. Експерти вважають, що справжні цілі Бахматюк можна дізнатися, роздобувши інформацію про його валютних операціях: якщо він зараз активно скуповує долари, то значить, буде виводити їх з України.

І ось що дуже цікаво: якщо заступництво Банкової і Кабміну «Миронівському хлібопродукту» легко пояснюється дуже давніми відносинами сімей Порошенко і Гройсмана з його власником є Юрій косюк розвиває і особливо з його колишнім (колишнім?) співвласником Олександром Домбровським, то за які такі заслуги вони надають його «авангарду» Олега Бахматюка?

Таким чином, усі прикмети вказують на те, що Олег Бахматюк отримав повну амністію своїх гріхів і від Банкової, і Кабміну. Правда, питання до нього ще залишаються у НАБУ, займає різко антипрезидентські позиції. І зараз Бахматюк ризикує сильно помилитися, прийнявши не ту сторону в самий розпал політичної кризи. А ось вже в цьому йому не допоможуть ні попереджувальні дзвінки з Солом’янського суду про майбутні обшуки НАБУ, ні особисте знайомство з заступником голови НАБУ Анатолієм Новаком, в компанії якого Бахматюк весело зазначав у серпні 20117-го свій день народження. Втім, Олег Бахматюк вже не раз вдало переобувался під нових господарів Банкової.

Сергій Варіс