На будівлі колишнього заводу «Укрвино» знайшли панно, що визнають цінною пам’яткою радянського мистецтва

На будівлі, що належить ДП «Львівське агроторгове підприємство», що на вул. Погулянка, 26 (колишній завод «Укрвино») виявили панно 1979 року авторства художників Г. Кічули та Я. Шеремета. Оскільки підприємство збанкрутувало і майно виставили на аукціон, то панно, як пам’ятку мистецтва, планують передати на баланс музею «Територія терору».ідтак сьогодні, під час робочого виїзду за участю заступника міського голови Львова Андрія Москаленка представники управління охорони історичного середовища та керівництво музею «Територія терору» розпочали підготовку проекту рішення на засідання виконкому цієї п’ятниці щодо визнання панно, що на вул. Погулянка, 26, цінним об’єктом радянської культури.
«Цей об’єкт виставлений на аукціон, який відбуватиметься найближчі місяці, і тому ми прийняли сьогодні рішення, про його цінність. Ми вважаємо за доцільне, аби панно 1979 року було збереженим. Сьогодні ми також оглянули всю територію, аби подивитись чи немає тут інших цінних пам’яток. Ми плануємо винести це рішення про його збереження на засіданні виконавчого комітету, аби зафіксувати його як цінний об’єкт для міста. Далі ми розпочнемо юридичну процедуру передачі його на баланс музею «Територія терору», адже він активно займається збереженням таких цінностей.

Наразі вже є рішення виконавчого комітету про оновлений аудит всіх цінних об’єктів, які стосуються мозаїк та панно у Львові. Власне, це панно є у тому переліку. Зважаючи на те, що найближчим часом буде відбуватись аукціон, ми не зможемо вплинути на майбутнього власника, тому найближчим кроком буде прийняття рішення про його збереження, незалежно від того, що тут буде”, — зазначив заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.

За його словами, наразі розпочали напрацьовувати можливі шляхи збереження пам’ятки.
«Це авторська робота Кічули і Шеремета 1979 року. Очевидно тут дуже цікава техніка виконання, не схожа на всі інші мозаїки у Львові. Тобто для цього малюнку створювалася кожна плиточка окремо. Викласти мозаїку з таких плиточок було доволі складно, адже це була дуже кропітка робота. Очевидно їх робили на нашій кераміко-скульптурній фабриці, проте це також треба дослідити. Думаю, що це панно потребує ретельнішого дослідження, як мистецька пам’ятка радянського періоду. Це частина радянського мистецтва, яка не наповнена ідеологічно. Тим не менш тут добре збереглися кольори, попри те, що панно стояло на вулиці, було піддано вітру та снігу.

Однак я думаю, що демонтаж може стати великим викликом, якщо він взагалі можливий. Його доведеться робити комплексно, тому що стіна доволі груба і якщо ми почнемо забирати окремо кожну плитку, то можливо вона взагалі буде втрачена. Стосовно цього потрібно радитись із фахівцями”, — зазначила начальниця управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.

Так, панно, як пам’ятку радянського мистецтва планують передати на баланс музею «Територія терору».
«Наш музей зберігає декомунізовані об’єкти, які є у місті. Наразі ми будемо досліджувати це мозаїчне панно. Дійсно є велика складність у тому, щоб його демонтувати і невідомо чи взагалі це можливо: чи варто його демонтувати зі стіною, чи зняти кахлі окремо; або ж ліпше залишити цей об’єкт тут, як наш музейний експонат. Ми, як музей, хочемо, щоб це зберігалось у публічному просторі, але, наприклад, щоб тоді воно було на нашому балансі. Надалі ми підпишемо договір із власником, який далі володітиме територією, про експонування всіх об’єктів. Найголовніше — щоб панно отримало статус музейного експонату чи взагалі окремого культурного об’єкту, а ми вже тоді будемо робити все можливе, щоб його зберегти», — пояснює директорка музею «Територія терору» Ольга Гончар.

Нагадаємо, 2 серпня цього року виконавчий комітет ЛМР прийняв рішення «Про збереження історичних мозаїчних творів на території м. Львова». На виконання цього рішення управління охорони історичного середовища ЛМР узагальнить інформацію та складе перелік мозаїчних творів, який буде розміщено на Порталі відкритих даних. Замовники будівництва і відповідні структури міської ради мають враховувати цю інформацію при видачі дозвільних документів на ремонтні роботи. Також управління охорони історичного середовища має подати пропозиції до міського бюджету м. Львова та виступити замовником проведення ремонтних робіт мозаїчних творів, які перебувають у незадовільному стані.

©Медіастар