На Lviv Eco Forum-2019 представили перші успішні кроки переходу України на 100% відновлення джерел енергії

На «Арені Львів» триває другий день V Міжнародного Lviv Eco Forum. Під час панельної дискусії з напрямку «Кліматична політика» експерти подискутували про перехід на 100% відновлення джерел енергії. Фахівці зауважили, що цей крок — цілком реальний за умови розуміння, що кожен відсоток зекономленої енергії — це інвестиція у відновлення енергії. Перші кроки до цього уже зроблено як у Львові, так і по всій Україні: майже 280 українських міст підписали «Угоди мерів» щодо енергозбереження і перехід на відновлювальні джерела енергії.

Як зауважила на початку дискусії Юлія Мельник, кампейнерка 350.org — Україна, перший крок на шляху до 100% відновлення джерел енергії — це енергоефективність, скорочення споживання енергії. «Україна — перша країна в Європі зі споживання енергії, і нам треба відходити від цього. „Угоди мерів“ — це перші міста, які ставлять перед собою нові амбітні цілі, і це має бути візія, до якої ми маємо рухатися, щоб перейти на крок вперед. Ідеального шляху немає — треба порівнювати, що є кращим», — зауважила вона.

Майже 280 міст України долучились до так званих «Угод мерів», які передбачають заходи з енергозбереження і перехід на відновлювальні джерела енергії до 2050 року. Саме тут найголовнішим є те, відзначили фахівці, що є політична воля у міських команд, вони мають мету і йдуть до неї. Однак серед цих міст є й такі, які підписали ці угоди заради «гарної картинки»: 35 міст не виконують своїх обов’язків, і їхня учать у проекті наразі призупинена.

Як відзначив Роман Рувінскі, позаштатний радник міського голови Львова з питань енергоефективності та енергозбереження, кожне місто йде своїм шляхом до енергоефективності. З його слів, Львів минулого року підписав меморандум про перехід на 100% відновлення джерел енергії.

«Немає жодної країни, яка б перейшла на стовідсоткове відновлення джерел енергії. Єдиний острів — у Данії, де дуже наблизилися до цього. Але це реально зробити. Питання в тому, хто за це заплатить, і чи люди готові це сприймати — бо тарифи зростуть в рази. Нам треба зовсім інші підходи, щоб це реалізувати. Україна — дуже енергоємна держава. Тому спочатку треба максимально ефективно використовувати те, що маємо — якщо ми зменшимо енергоефективність країни загалом, тоді простіше буде доповнити те, чого не вистачає. Кожен зекономлений відсоток енергії — це інвестиція в майбутнє.

У Львові — інші виклики, бо місто росте. Ми знижуємо енергоспоживання, інвестуємо мільйони в ледосвітлення, але місто розростається, і людей щоразу стає більше. Тому наші кроки — це утримання енергоспоживання на сталому рівні за умови росту, збільшення населення”, — зауважив Роман Рувінскі.

Про досвід Житомира на шляху до енергоефективності розповів Борис Пахолюк, директор КУ «Агенція розвитку міста» Житомирської міської ради.

«Житомир — одне з перших міст, яке приєдналося до меморандуму, розуміючи цей виклик для міста. Ми робимо це на рівні міста загальноміською ідеєю. Наука розвивається активно, і це можливо. Ми поставили таку ціль, бо розуміємо, що є проблема демографії, і щоби в Житомирі жили люди — ми повинні зробити належний рівень комфорту життя. До 2050 року в нас є дуже амбітні цілі, тому головний акцент нашої роботи — зменшити споживання енергії. І з 2015 року ми досягли скорочення 10% споживання енергії. Цей процес дуже складний. Міста мають фінансові ресурси, мають доступ до іноземних інвестицій, але є внутрішні глибинні проблеми. Бо проблема не в грошах, а в розумінні», — розповів Борис Пахолюк.

Андрій Кирчів, експерт з комунікації проекту ЄС «Угода мерів Схід», координатор програм АЕМУ зауважив, що кожне місто є унікальним, має свою специфіку, тому по-своєму вирішує питання енергоефективності. Також він акцентував на основних проблемах на шляху до цього.

«Є брак фінансування та такі заходи. Є звичка багатьох міст лише отримувати гранти, при цьому не вміючи працювати з такими кредитними коштами, щоб реалізувати програми з енергоефективності. Ще одна важлива проблема є в тому, що ресурси, які використовуємо, не завжди відновлюємо: наприклад, спалюємо дерева, при цьому не чекаючи, поки замість них виростуть нові. Зміна мислення має бути вже сьогодні», — зауважив він.

Олена Вітрак, керівниця проектів та програм Асоціації «Енергоефективні міста України» відзначила, що половина українців є свідомими і розуміють, що таке енергозбереження, енергоефективність, перехід на відновлювальні джерела енергії, збереження екології. Адже 2 роки тому в Україні була прийнята енергетична стратегія, і це означає, що є свідомість та політична воля.

«Міста вже знають, що робити, готують проекти, готують енергоаудити своїх будівель. На сьогодні нам потрібно говорити по ці успішні проекти, які вже реалізовані. Міста мають свої плани, свої команди, впроваджені системи енергоменеджменту», — зауважила вона.

Основні поради місцевій владі на шляху до запровадження енергоефективних проектів озвучив Степан Кушнір із Хмельницького енергетичного кластеру.

«Не треба ставити питання, «чи це є можливим». Потрібно запитувати: «а що потрібно зробити, щоб перейти на 100% відновлення джерел енергії. Ми маємо досвід роботи з інвесторами по залученню коштів. Основні недоліки, які мають міста, це: відсутність доступу до інформації; місцева влада не цікавиться, які кроки потрібні від неї. Порада для місцевої влади — проаналізуйте, що у вас є, що вам потрібно, і які у вас є можливості; напрацьовуйте рівень логістики; будьте гнучкими до вимог інвесторів», — зазначив Степан Кушнір.

Нагадаємо, Lviv Eco Forum-2019 (#LEF2019) — подія, де українські та закордонні експерти говорять про збереження водних ресурсів, поводження з відходами й перетворення їх на енергію, а також кліматичні зміни. Подія об’єднала понад 1000 учасників та 50 фахових спікерів з 20 країн світу. Загалом за два дні відбуваються панельні дискусії за такими напрямками: «Управління водними ресурсами», «Управління твердими побутовими відходами», «Кліматична політика».

Форум організований Львівською міською радою, за сприяння Асоціації водних компаній України «Укрводоканалекологія» та за участю Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Міністерства екології та природних ресурсів України.

Стежте за новинами Екофоруму у Львові на офіційній Facebook-сторінці: https://www.facebook.com/LvivEcoforum

На сайті: www.eco-forum-lviv.com.ua

©Медіастар