«Жуляни» отримали штраф у 2 мільйони

Антимонопольний комітет наклав штраф на КП «Міжнародний аеропорт “Київ” (Жуляни) ім. І. Сікорського» та ТОВ «Мастер-Авіа» за антиконкурентні узгоджені дії на ринку послуг з наземного обслуговування повітряних суден, пасажирів та багажу. Про це повідомив журналіст «Наших грошей» із Комітету.

За порушення норм антимонопольно-конкурентного законодавства Міжнародний аеропорт «Київ» (Жуляни) отримав штраф у розмірі 681 тис. грн, а «Мастер-Авіа» – 1,70 млн грн.

Справу про зловживання «Мастер-Авіа» та аеропорту «Київ» монопольним становищем шляхом усунення з ринку окремих суб’єктів господарювання Комітет розпочав у лютому 2016 року. Розслідування вели під керівництвом заступника голови АМКУ державного уповноваженого Андрія Вовка.

З’ясувалось, що використовуючи свій контроль над КП МА «Київ», компанія «Мастер-Авіа» рік за роком створювала умови для усунення конкурентів із ринку хендлінгових послуг на території аеропорту.

За ініціативи аеропорту «Київ» у 2011 році більшість договорів із суб’єктами авіаційної діяльності були переукладені із «Мастер-Авіа». Компанія припинила укладати генеральні угоди про співробітництво із хендлінговими компаніями лише у січні 2016 року. Як повідомили в аеропорту «Київ», станом на сьогодні комунальне підприємство уклало 24 генеральні угоди, натомість, жодної діючої угоди між «Мастер-Авіа» та іншими учасниками ринку послуг з наземного обслуговування немає.

На засіданні Комітету 15 листопада була присутня заступник генерального директора аеропорту «Київ» Наталія Кривцова, яка повідомила, що підприємство не створювало для хендлінгових компаній яких-небудь перешкод для входу в аеропорт.

З цим не погодились у ТОВ «Транс-Аеро-Хендлінг», яке було вимушене піти з аеропорту. Компанія повідомила, що попри своєчасну та постійну оплату згідно з укладеним договором, їй створювали перешкоди, наприклад, вимикаючи світло при реєстрації пасажирів перед посадкою на літак.

Комітет продовжує досліджувати справу про ймовірне порушення відповідачами конкурентного законодавства у період від березня 2015 року по 2016 рік. На той час між МА «Київ» та «Мастер-Авіа» була розірвана генеральна угода від 1 січня 2014 року, і укладена нова – від 2 березня 2015 року.

На засіданні Комітету відповідачі у справі запевнили, що ініціатором укладення нової угоди виступило КП МА «Київ», в результаті чого сторони спільно і добровільно її підписали. Причиною стало також те, що положення старої угоди не відповідали новим викликам, що стояли на шляху подальшого розвитку аеропорту.

Довідково

Міжнародний аеропорт «Київ» (Жуляни) віддав в оренду компанії «Мастер-Авіа» комплекс будівель аеропорту терміном на 49 років у червні 2011 року. Того ж місяця написав заяву на звільнення тодішній генеральний директор Денис Костржевський, який сьогодні є одним із кінцевих бенефіціарів «Мастер-Авіа» та залишається головою Ради директорів МА «Київ». У якості свого наступника Костржевський бачив тодішнього директора дирекції з будівництва аеропорту Олександра Нестеренка. Саме так і сталось, Нестеренко перебуває у кріслі гендиректора «Жулян» по сьогодні. Заступником Нестеренка є Наталія Кривцова, чий чоловік, Євгеній Мозоль, був керівником та співвласником ТОВ «БК “Міськжитлобуд”» згадуваного Дениса Костржевського.

Співпало у часі також заснування компанії «Мастер-Авіа» та рішення Київської міськради провести конкурс на право оренди комплексу будівель аеропорту – конкурс був оголошений за два дні до дати реєстрації «Мастер-Авіа».

Вартість орендованого компанією майна аеропорту незалежні експерти оцінили у 83,53 млн грн. Плату за користування комплексом будівель (з-поміж іншого готель «Жуляни», адміністративна будівля аеропорту, склади) сторони визначили на рівні 6% річних від вартості майна. Згодом з’ясується, що лише протягом 2014-2016 років в результаті надання в оренду комплексу будівель аеропорту за заниженою ставкою КП недоотримало понад 22 млн грн.

Як повідомляв «Судовий репортер», ймовірні зловживання при використанні майна аеропорту «Київ» сьогодні розслідує Національне антикорупційного бюро. Кримінальне провадження відкрите у березні цього року за фактом зловживання службовим становищем посадовцями Київської міськради, аеропорту «Київ» (Жуляни) та «Мастер-Авіа». Попередньо детективи оцінюють розмір завданих збитків у майже 119 млн грн.

У власності «Мастер-Авіа» перебувають побудовані компанією аеровокзал та пасажирські термінали «А», «В», «Б» у зв’язку з чим підприємство отримує левову частку зборів за обслуговування повітряних суден. У 2014-2016 роках за підрахунками аудиторів, доходи «Мастер-Авіа» становили близько 74% у загальній структурі доходів аеропорту «Київ» (пасажирський збір – 56%, збір за авіабезпеку – 18%).

Сам аеропорт отримує дохід від надання послуг посадки-зльоту та понаднормативної стоянки літаків. При цьому, «Мастер-Авіа» є адміністратором цих платежів. Це означає, що авіаперевізники платять кошти за ці послуги не напряму КП МА «Київ», а – ТОВ «Мастер-Авіа».

«Мастер-Авіа» та комунальники працюють за договором комісії, який, за даними «Наших грошей», передбачає право переведення на рахунок МА «Київ» коштів за згадані послуги протягом 90 днів з моменту їх надходження. Тобто, приватна компанія має можливість протягом трьох місяців розпоряджатись коштами комунального аеропорту «Київ».

Раніше аудитори встановили, що «Мастер-Авіа» має більші переваги ніж МА «Київ» в отриманні доходів при здійснення аеропортової діяльності.

Нагадаємо, бенефіціарами ТОВ «Мастер-Авіа» через кіпрський офшор «Мастер Авіа Холдінг (Кіпр) Лімітед» є згадуваний Денис Костржевський та екс-нардеп від Партії регіонів Василь Хмельницький.