Політичне сміття Андрія Садового

Мер Львова Андрій Садовий чекає найближчим часом оголошення підозри у справі про загибель людей на сміттєзвалищі поблизу Львова, яку розслідує Львівська обласна прокуратура.

Він каже, що після цього він буде відсторонений від посади міського голови.

Андрій Садовий вважає, що його усунення – це головна мета вищого керівництва держави.

Хоча формально львівському меру закидають нездатність впоратися із проблемою сміття у Львові й підтримку блокади торгівлі на Донбасі, сам він переконаний у політичних причинах тиску на нього.

Драматизму ситуації надає той факт, що Андрій Садовий є чи не найпопулярнішим мером в Україні: у певний час він мав високий президентський рейтинг, рік тому президент розглядав його кандидатуру на посаду прем’єр-міністра України.

Сьогодні саме партію Андрія Садового “Самопоміч” влада називає однією із винуватців погіршення ситуації в економіці внаслідок блокади торгівлі із неконтрольованими територіями Донбасу.

Експерти, з якими спілкувалася ВВС Україна, також вбачають зв’язок у подіях навколо Андрія Садового із політикою, а саме, кажуть про початок підготовки команди Петра Порошенка до президентських виборів.

Сміття і “кіт з салом”

Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив 20 березня, що львівський мер має відповідати за смерть пожежників на львівському сміттєзвалищі у червні 2016 року.

Він не відповів на запитання журналістів про те, чи буде все ж таки висунуто підозру Андрію Садовому, як про це заявив сам львівський мер.

“Я дуже задоволений поширенням правової культури серед голів міст. Очевидно, знає кіт, чиє сало з’їв”, – сказав Юрій Луценко.

Генпрокурор також сказав, що Андрій Садовий “наполегливо створює образ жертви”, але ступінь його вини визначатиме слідчий.

У відповідь Андрій Садовий сказав, що розцінює слова прокурора як попередження.

“Він чітко передав меседж: будеш себе погано поводити – ми тебе посадимо”, – сказав він журналістам у кулуарах Ради регіонального розвитку у понеділок.

Кілька днів тому Юрій Луценко заявив, що експертиза у ході розслідування справи про загибель людей на Грибовицькому сміттєзвалищі довела, що “ніякого підпалу на звалищі у Грибовичах не було”.

За його словами, ідеться про недотримання технологій, а тому слід вести мову про недбалість службових посадових осіб Львівської міської ради.

Сам Андрій Садовий переконаний у протилежному.

“Те, що відбувся підпал – я в цьому переконаний на 100%”, – сказав вінв інтерв’ю “Дзеркалу тижня”.

Мер Львова твердить, що не може розв’язати проблему зі сміттям лише тому, що перепони встановлюють державні структури.

“Українська держава закрила останній полігон, куди ми могли вивозити сміття зі Львова. Раніше доступ нам повністю закрила Львівська область, згодом всі інші області. Останній полігон, з яким була підписана угода – приватний в Покровську Донецької області. (…) Подзвонив власник і сказав, що змушений розірвати угоду через тиск з боку державних структур”, -написав Андрій Садовийна своїй сторінці у Facebook.

“Про це прекрасно знає прем’єр, міністри, президент. І всі вони збоку стоять і дивляться, як Садовий з цього буде виходити.Я думаю, певні люди в Києві довго аналізували, що б такого у Львові можна було вчудити. Вчудили”, -додав він в інтерв’ю “Дзеркалу тижня”.

Електоральна розправа

Львівський політолог Ігор Танчин наголошує, що до Андрія Садового завжди ставлення у львів’ян було неоднозначне. Те, що він двічі поспіль вигравав вибори мера, зовсім не означає, що усі ним задоволені, радше можна говорити про те, що вчасно не з’явився гідний конкурент.

“Зараз ситуація суттєво не зазнала змін: є незадоволені, вони вважали і вважають, що епопея зі сміттям, що тягнеться не один рік,- це вина мера. З іншого боку, є ті, кого Андрій Садовий зміг переконати у тому, що ідеться про свідоме цькування Києвом з метою не допустити його зростання до конкурента президента. Тому у багатьох людей немає сумнівів, що це політичне замовлення”, – каже Ігор Танчин у коментарі ВВС Україна.

“Інша річ, що якась частина львів’ян вважає, що це було зроблено небезпідставно і просто скористалися проблемою зі сміттям, інша частина думає, що проблему створили. І чим більше зараз ситуація нагнітається, тим більше з’являється людей, які будуть мерові співчувати як людині, яку переслідує влада. Це може додати йому рейтингу”, – вважає львівський політолог.

Доктор соціологічних наук, політолог Олександр Вишняк переконаний, що якби не популярність Андрія Садового, критика на його адресу не була б настільки потужною. Він нагадує, що ще минулого року президентський рейтинг львівського мера був одним із найвищих.

“Потім почалися проблеми зі сміттям, яким цей рейтинг “притрусили” і опустили до четвертого-п’ятого місця. Оскільки команда Порошенка почала готуватися до президентських виборів, їм важливо знівелювати ці шанси повністю. Після сміття почалися дивні дії “Самопомочі” на Донбасі, які ще більше погіршили ситуацію Андрія Садового”, – сказав Олександр Вишняк у коментарі ВВС Україна.

Згідно з результатами досліджень “Демократичних ініціатив” та центру Разумкова, у травні 2016 року Андрій Садовий посідав третє місце у президентському рейтингу після Петра Порошенка та Юлії Тимошенко.

Наприкінці 2016 року мер Львова вже був восьмим, пропустивши поперед себе, окрім двох незмінних лідерів досліджень, Юрія Бойка, Олега Ляшка, Анатолія Гриценка, Вадима Рабиновича та Володимира Гройсмана.

Львів’янин Отар Довженко каже: так, Андрій Садовий погано давав раду ситуації зі сміттєзвалищем, і “Самопоміч” робила помилки за час парламентської діяльності.

Андрій Садовий серед натовпу людей

http://city-adm.lviv.ua
Андрій Садовий запевняє, що не має президентських амбіцій

“На електоральне покарання за це наш мер заслужив. Але політична розправа команди Порошенка із Садовим, побічним продуктом якої є сміттєві гори в місті та міжрегіональна ворожнеча через фобію “львівського сміття” – це паскудство. І тут електоральне покарання заробляє собі вже Порошенко”, -написаввідомий журналіст і блогер на своїй сторінці у Facebook.

Політична доцільність?

Андрій Садовий каже, що в адміністрації президента “серйозно розглядає” варіант дочасних президентських виборів.

“Наскільки знаю, такий варіант серйозно розглядається в адміністрації президента. Існує план – восени провести дочасні парламентські та президентські вибори. Тому що президент втрачає довіру і боїться, що за рік йому буде дуже важко думати про наступний термін”, – сказав він “Дзеркалу тижня”.

У той же час, він заявив, що не має президентських амбіцій.

А лідер фракції “Самопоміч” Олег Березюк заявив 20 березня, що його політична сила вважає неактуальними дострокові вибори як президента, так і парламенту.

Президент Порошенко в останні дні вже кілька разів заявляв про те, що не допустить проведення дострокових виборів Верховної Ради, але нічого не говорив про президентські вибори.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов каже, що сценарій, за якого вибори президента можуть бути дочасними, не буде реалізований, хоча в оточенні президента і є ті, хто вважає його прийнятним.

Логіка полягає у тому, що через подальше погіршення ситуації в країні Петрові Порошенку слід піти на цей крок якомога раніше, тоді буде можливість виграти.

“Починаючи із 2004 року, в Україні завжди на виборах вигравала опозиція. Тому влада боїться цієї закономірності, цього тренду і робить все, щоб послабити опозиційні сили. Але вибори- це дуже ризикована гра”, – сказав він у коментарі ВВС Україна.

Водночас, експерт наголошує, що логіка політичної доцільності у скандалі навколо Андрія Садового присутня як з одного, так і з іншого боку.

“Усі без винятку сьогодні діють як політики, які опікуються рейтингами, а не як державні діячі – і Садовий, і команда президента.У цьому головна проблема”, – сказав він у коментарі ВВС Україна.

Експерт наголошує, що проблема зі сміттєзвалищами існує багато років не лише на Львівщині, а й по всій Україні. Ані регіональна, ані центральна влада досі не змогли її вирішити.