Малех Віталій Петрович про шлях від КРУ до ДБР та планах на майбутнє

В 2018 році Віталій Петрович Малех був основним з кандидатів на посади директора територіального управління у місті Києві, керівника Другого управління організації досудових розслідувань, керівника Першого управління організації досудових розслідувань ДБР. З того моменту пройшов рік. Що змінилося в житті державного діяча та які плани на майбутнє, він розповів журналісту (ресурсу) за чашкою кави.

– По-перше хотів би всіх привітати з 28-річчам Незалежності України і побажати всім натхнення, здоров’я та віри в себе, не зважаючи ні на що.

Як пройшов для Вас останній рік, після скандалу 2018 року?

– Не можу назвати це скандалом. Ще з 2010 року такі речі час від часу з’являються у ЗМІ. Хоча жодне з обвинувачень не було доведено у суді.

Але ж Вас публічно обізвали хабарником і ще зачепили сім’ю.

– Найбільш огидно було читати про сім’ю, але ми завжди підтримували один одного і тому в якийсь момент перестали звертати увагу на це. Кожен в нашій сім’ї займається улюбленою справою і досяг певних, як кар’єрних, так і фінансових висот.

У 2013 році Малех Віталій Петрович був незаконно обвинувачений в отриманні хабаря, але суд повністю його виправдав. За даними видання – це було зроблено навмисно для відсторонення його від посади, так як він розкрив протизаконні схеми, в яких були задіяні високопосадовці з  близького оточення Януковича.

У Вас досить заможна родина, звідки такі статки?

– А заможність – це протизаконно?

Ні, просто Ви державний діяч і всі ваші статки перебувають під особливою увагою суспільства. Тому питання логічне – звідки?

– В першу чергу – це бізнес. Бізнес-схеми Вам не розкажу, комерційна таємниця (сміється), але податки всі сплачували вчасно і тому жодних питань до законності отриманих доходів, за весь час не було.
У 2018 році Малех Віталій Петрович претендував на високі посади у ДБР. Мотивацією для невизнання його переможцем стала низка публікацій на інтернет сайтах, в яких розкривалися статки його родини. Жодних доказів протизаконного збагачення або ухиляння від сплати податків надано не було. 

Навіщо ж Вам державна служба?

– Щастя ж не в грошах, а в самореалізації. Це як покликання. Ви розумієте, що можете щось змінити, бачите недоліки і намагаєтесь їх виправити. Звичайно ж система намагається тобі протидіяти, підкидує хабарі, обливає брудом і максимально опирається. Але якщо тебе підтримує сім’я і вони вірять в тебе – все вийде. 

Ви маєте на увазі фінанси? 

– Не тільки! Але й їх також. Моя головна проблема в тому, що я незалежна людина у фінансовому плані. Більшість приходить, щоб отримати кошти для більш розкішного життя тому, що вважає, що зарплата не відповідає їх посаді. Так! Саме посаді, а не знанням. В моєї сім’ї все добре, нам на все вистачає, нам достатньо того, що ми маємо. Навіщо більше? 

А яка ж тоді ваша мета?

– Побудувати таку систему контролю, при якій незаконне збагачення було б неможливе. За моїми плечима велика кількість розкритих схем. І за це мені намагалися дати хабаря, створювали фіктивні обвинувачення, звільняли, поливали брудом у ЗМІ і так нічого в них не вийшло. Схеми вже зруйновані, а я там де я є. 

До речі, де Ви зараз? Чим займаєтесь?

– Після історії з ДБР, я зрозумів, що тодішній владі я не потрібен. Точніше їм не потрібен незалежний державний службовець – їм потрібна підконтрольна людина, яка буде служити їм, а не державі Україна. На щастя моя сім’я вже багато років займається благодійністю, тому всю енергію перенаправив на благодійність.     

Більшість іде в бізнес, чому саме благодійність?

– Цю роботу також хтось повинен робити і вона мені ближче до душі ніж бізнес. Допомога хлопцям на Сході, допомога дітям, різноманітні маленькі проекти, роботи насправді вистачає, було б бажання. Комусь здається, що 1 гривня на допомогу – це як капля в морі, але з таких капель складається океан. Дорослих українців, тих хто має право голосувати, здається 29 чи 30 мільйонів залишилось. Якщо кожен допоможе гривнею – це 30 мільйонів гривень, добре нехай 29. І це 1 гривня, що вже казати про 10 або 100. 

Ви можете розказати про якійсь великий проект, який був реалізований останнім часом?

– Можу, але не буду. Тут же питання не в отриманні визнання чи ордену. Таких людей як я багато і більшість з них не розповідає про свої заслуги чи проекти. Ми ж приймаємо участь у різних проектах. Комусь потрібна фінансова допомога, комусь просто консультація в рамках реалізації проекту на якомусь етапі. 

Тоді заключне запитання, які плани на майбутнє?

-Змінювати країну точно не планую! Майбутнє бачу тільки в Україні і тільки на державній службі, а там час покаже. Головне, щоб нова команда разом з Президентом, за яких голосував я сам, та ще 72% українців, реалізувала задекларовані цілі. Мені довелося попрацювати при багатьох Парламентах та Президентах, але такої ситуації, яка склалася зараз, коли є монобільшість у Президента, не було ніколи. Тому можу тільки побажати нам удачі та терпіння.