ОСББ – золота жила для спритних голів: приклад Валерія Савченко та «Нової Аркадії»

В одному з будинків на вулиці Тінистій триває протистояння між мешканцями та керівництвом ОСББ «Нова Аркадія», глава якого вже неодноразово ставав фігурантом численних скандалів. Одеським журналістам добре знайоме ім’я Валерія Савченко – мабуть, це найбільш відомий і одіозний в місті глава об’єднання співвласників будинку.

Ситуація настільки гостра, що на Валерія Савченко почали малювати цілком переконливі карикатури:

Правда, дана популярність носить негативний характер. Наприклад, мало хто з його колег дозволяє собі карати мешканців за «незручні» питання про долю сотень тисяч гривень громадських грошей. Історія про те, як Савченко відключив небажаному пенсіонеру ліфт (незважаючи на те, що він живе на 9 поверсі) потрапила до багатьох ЗМІ, причому навіть у всеукраїнські. Пікантність ситуації була в тому, що глава ОСББ навіть проігнорував рішення суду, яке зобов’язувало його включити злощасний ліфт. Але, як з’ясувалося, дане ОСББ є своєрідним «державою в державі», де українські закони і судові рішення діють в дуже вибірково.

Така поведінка, яке навіть за одеським мірками є відвертим «перебором». І на жаль, це лише вершина айсберга. Справа в тому, що Валерій Савченко зміг узурпувати владу в рамках створеного ОСББ, замкнувши на собі не тільки управлінські, але і фінансові питання. Протягом трьох років правління Савченко, його господарську діяльність ніхто не перевіряв – а надані їм звіти носили характер чиновницьких відписок, без вказівки обсягів виконаних робіт, кошторисів, витрат на матеріали і т.д. Ніхто з мешканців не знає, куди йдуть сотні тисяч гривень, які щомісяця надходять на рахунок ОСББ, доступ до якого, в свою чергу, має лише Савченко.

Більш того, протягом декількох років він брав превентивні заходи щодо захисту своєї «комерційної таємниці». Відповідно до Статуту об’єднання, мешканці мають право на створення ревізійної комісії, члени якої можуть перевірити фінансову сторону ОСББ. Але тільки за однієї умови – якщо подібну ініціативу підтримають необхідну кількість мешканців. Відповідно до Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного», кількість голосів кожного співвласника або його представника визначається пропорційно частці загальної площі квартири або нежитлового приміщення щодо площі всіх квартир і нежитлових приміщень в будинку. Так ось, знаючи цей факт, Савченко протягом декількох років самостійно збирав підписи для створення ревізійної комісії і постійно «недобирає» потрібну кількість для її створення. За допомогою такого хитромудрого способу він міг роками безконтрольно розпоряджатися грошима мешканців.

У пресі вже писали, що Савченко є фігурантом кримінальної виробництва про розтрату двох мільйонів гривень. За наявною інформацією, він «відмив» дану суму через якогось Терлецького, який зареєстрований як ФОП. На папері Савченко замовляв йому послуги з обслуговування будинку, тоді як в ході допиту Терлецький пояснив, що його роль зводилася лише до того, що він переводив у готівку грошові кошти і заносив їх назад голові ОСББ. Іншими словами, діяла класична схема відмивання громадських грошей.
І хоча підсумків розслідування даного кримінального провадження ще немає, дані чутки викликали обурення серед більшості мешканців. Останньою краплею в цьому плані стало чергове рішення ОСББ: Валерій Савченко вирішив зібрати з кожної квартири, крім квартплати, ще по 5 тисяч гривень – нібито на установку системи димовидалення. Виникло логічне питання: на що були витрачені кошти, акумульовані ОСББ за статтею «обслуговування протипожежних систем», які жителі платили в тарифі СДПТ останні 3 роки?

Дана ситуація зіграла роль спускового гачка, після чого ініціативна група мешканців вирішила самостійно організувати ревізійну комісію. Членам цієї групи вдалося в встановлені законом терміни зібрати підписи з 222 квартир: відповідно до вищевказаного закону, цієї кількості достатньо, щоб зобов’язати главу об’єднання затвердити склад комісії.

Опитувальні листи передали в минулий вівторок в ОСББ, і в четвер (тобто в наступний прийомний день) Савченко мав узгодити з мешканцями подальших порядок дій. Але замість цього, глава об’єднання зник зі свого робочого місця, саботуючи роботу ОСББ та ігноруючи приймальне час. Один з мешканців зміг додзвонитися до нього, проте, як тільки Савченко зрозумів, з ким розмовляє, одразу ж зробив вигляд, що не чує абонента – а згодом і зовсім перестав брати трубку. У розпорядженні редакції є запис даного розмови (якщо це можна назвати діалогом).

Через деякий час стало відомо, що начальник ОСББ розгляне це питання лише 31 березня. Чому вибрана саме ця дата – залишається здогадуватися, але те, що в цей же день проводяться президентські вибори, вже наводить на певні думки. Крім того, члени ініціативної групи побоюються, що за цей час Савченко буде «обробляти» мешканців, різними способами переконуючи їх відкликати свій підпис. Уже сам факт такої реакції говорить про те, що керівництву ОСББ є що приховувати – інакше до чого така скритність?

Фактично, мешканці будинку зіткнулися з банальним самоуправством, коли законні вимоги людей просто-напросто ігноруються можновладцями, без пояснення будь-яких причин. І це аж ніяк не локальна проблема окремо взятого житлового. Подібний прецедент може підірвати довіру до інституту ОСББ в цілому, тоді як тільки в Одесі налічується близько 1500 об’єднань мешканців. Будемо сподіватися, що правоохоронні органи відреагують на цю ситуацію і не дозволять місцевим «царькам» ігнорувати закон.Глава ОСББ отримав копію рішення загальних зборів мешканців