Віктор Небоженко: Геополітичні скандали 2018 року – «Брекзит» і Сирія

Трамп вчинив фундаментальний гріх, який він навіть не відчуває, бо він не політик, а бізнесмен. Він сильно послабив в президентських механізмах ухвалення рішення інституційний критерій та посилив політичний волюнтаризм.

Він явно заздрить авторитаризму, вседозволеності та «всєдєржавію» президента Росії Путіна і намагається його наслідувати. Це дуже незвично для США. Але Америка – не Росія, а Трамп – не Путін. В Америці так не прийнято. Тому генерал Меттіс в своєму листі прямо вказав на небезпеку волюнтаристського, одноосібного методу ухвалення рішень президентом Трампом на прикладі Сирії. Важливим є те, що оцінка загрози волюнтаризму Трампа виходить не від його політичних супротивників або республіканських соратників, а від всесильних американських генералів. Реально президент Трамп, непомітно для себе перейшов ту заборонену межу, яку встановили ще «батьки-засновники» Америки для політиків.

Цікаво, як США будуть виходити з цієї мікрокризи, геополітичного скандалу, аналогічного геополітичній британській пастці з «Брекзітом» прем’єра-міністра Великої Британії Мей. «Брекзит» скасувати не можна, але і скористатися його перевагами теж важко. Інакше кажучи, дві провідні країни англосаксонського світу – США і Велика Британія, противники Росії в 2018 році, «погоріли» на невдалій геополітиці та переживають гостру внутрішньополітичну кризу.