Дмитро Фірташ довів до банкрутства банк Альянс – ще одну фінустанову України

Видання Люксембург Геральд повідомляє, що банк Альянс був нависно доведений до банкрутства проросійським олигархом Дмитром Фірташем.

У банку “Альянс” Дмитра Фирташа було зафіксовано багатомільярдні махінації та розкрадання коштів, банк не виконує зобов’язань перед клієнтами – їх обсяг перевищив 1 млрд грн, і забрати гроші з банку не можуть як приватні підприємства, так і держструктури. Джерела в банківській системі кажуть, що “Альянс” – банк-банкрут, а НБУ не поспішає вводити туди тимчасову адміністрацію та карати винних у розкраданні коштів вкладників. Такою інформаціє ділиться “Апостроф” з посиланням на Luxembourg Herald.
Дмитро Фірташ
“Альянс” було засновано 1992 року в Донецьку. У 2015 банк нібито викупив виходець зі страхового бізнесу Олександр Сосіс, а за фактом – Дмитро Фірташ. Клієнтами банку стали облгази, агро- та хімпідприємства Фірташа (“Твій Газзбут”, “ЗТМК”, “Ніка-Агротрейд”, “Йе Енергія”, “Хім Трейд”). Генпрокуратура вважає, що “Альянс” допоміг структурам Фірташа вкрасти у “Нафтогазу” понад 4 млрд грн. У матеріалах виробництва йдеться про те, що через банк у 2017-2018 керівництвом облгазів Фірташа виводилися кошти, що призвело до збільшення заборгованості перед НАК “Нафтогаз”. Журналісти розповіли про кейс із “Глобалмані” – прокуратура та НАБУ підозрюють “Альянс” у відмиванні грошей, у тому числі з ОРДЛО та Криму. Є відомості, що через “Глобалмані” та “Альянс” здійснюються транзакції оплати купівлі наркотиків. Нацполіція виявила схему відмивання коштів та переказ 6,5 млрд грн у РФ у 2019-2020. У 2018 НБУ оштрафував “Альянс” на 2,6 млн грн за відмивання грошей. СБУ виявила, що посадові особи промислових та енергопідприємств запорізького регіону займалися підривною діяльністю, а отримані кошти переказувалися до банку “Альянс”. Під підозрою був “Запорізький титано-магнієвий комбінат” Фірташа. Суд заарештував понад 360 млн грн – майже половину капіталу банку. Прокуратура дозволила зняти арешт із рахунків банку, а коли Кабмін доручив виплатити зарплати співробітникам ЗТМК із цих коштів, “Альянс” не зміг цього зробити і ДБР відкрило кримінальне провадження про підкуп прокурорів.

“Фішкою” банку “Альянс” стали махінації з невиконанням банківських гарантій – банк виступає гарантом виконання підрядником умов держтендеру, але коли підрядник отримує передоплату та зникає, “Альянс” відмовляється компенсувати збитки.

У реєстрі судових рішень банк “Альянс” фігурує у 11,5 тис. справ. Серед постраждалих – “Державна інноваційна кредитно-фінансова установа” (на 17,3 млн грн); “Адміністрація морських портів України” на (76 млн банківських гарантій). Джерела в НБУ повідомляють, що банк невиконаних гарантій на 3,2 млрд грн, звідки 1,2 млрд грн – борг ТОВ “Юнайтед Енерджі” з орбіти олігарха Коломойського перед “Укренерго”, а понад 2 млрд грн – борги облгазів Фірташа перед ” Нафтогаз Трейдинг” та “Укргазвидобуванням”.

На депозитах в “Альянсі” Мінфін тримає 364 млн грн, а КМДА – 326 млн грн. Ще 178 млн грн – це кошти ЗТМК, яку держава відібрала у Фірташа та повертає у держвласність. Альянс не виконує норматив ліквідності резервування грошей, порушує норматив валютної позиції. В “Альянсі” кредитний портфель становить 5,5 млрд грн, близько половини – погані кредити. Близько 2 млрд грн видано компаніям Фірташа, багато хто без застави. У звітах “Альянс” зазначає, що в касах відділень є 480 млн грн, а на коррахунках 1,05 млрд грн. При цьому якби з фінансами банк мав порядок, то він не звертався б за рефінансом НБУ під 27% річних. Якщо банк лусне, Фонд гарантування вкладів фізосіб повинен виплатити вкладникам 1,6 млрд грн.

Як нам стало відомо, журналісти одного з провідних телеканалів України готують детальне розслідування щодо цієї теми.

“Мабуть, “Альянс” комусь дуже потрібен, якщо йому дозволяють існувати за такого стану справ. І нікого не бентежить той факт, що держава в цьому банку одномоментно може втратити близько 1 млрд на депозитах держструктур, 3,2 млрд грн – на невиконаних гарантіях та 1,6 млрд грн – на погашенні збитків вкладників-фізособ. Усього, близько 6 млрд”, – йдеться у матеріалі.