«Сподіваюся, що на наступній сесії ухвалу буде прийнято, бо від цього залежить спроможність виплатити заробітну плату працівникам наших комунальних підприємств», — І. Маруняк

Як стверджує Ірина Маруняк, заступниця міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства, непідтримання ухвали про участь Львівської міської ради у Програмі підтримки муніципалітетів України в рамках надзвичайного «Пакету солідарності» Європейського банку реконструкції та розвитку може спричинити зупинку комунальних підприємств через неспроможність виплатити заробітну плату працівникам. Посадовиця сподівається, що на наступній сесії цю ухвалу таки буде прийнято.

«Зараз у нас є 7 великих ЛКП. На початку року, коли формувався бюджет, то ми заклали кошти для цих ЛКП до червня місяця включно. Зокрема, це кошти на забезпечення виплати заробітної плати.

Ми планували, що буде перевиконання бюджету, і далі наші підприємства будуть дофінансовані з боку міста. Однак, так не сталося через карантин і епідемію коронавірусу. Ця епідемія сильно погіршила фінансову ситуацію на комунальних підприємствах.

Про що мова? Якщо взяти транспортні ЛКП, то в час карантину не виїздила звична кількість електротранспорту і автобусів. А ті, що виїздили, то, згідно з постановою Кабінету міністрів, могли перевозити 10 осіб, а потім і зараз — лише сидячих. Відповідно окупність транспорту почала різко падати. Тому значно погіршився економічний стан транспортних підприємств.

Далі, наші два теплоенерго. У зв’язку з тим, що у постанові Кабінету міністрів було зазначено, що можна відтерміновувати комунальні платежі через карантин, є люди, які перестали платили за тепло (березень-квітень) і за гарячу воду. Тому відсоток оплати став значно нижчий, і заборгованість перед газовиками зростала ще більше.

Також усі пам’ятаємо, що у грудні 2019 року була прийнята постанова Кабміну, яка говорила про те, що у зв’язку із зменшенням нарахування на газ, мають зменшуватися тарифи на тепло і гарчу воду. П’ять разів понижували вартість газу і п’ять разів ми зменшували нарахування за тепло і гарчу воду. В середньому за ці п’ять місяців вартість газу знизилася на 37%. І це теж вплинуло на фінансовий стан теплоенерго.

Ну, і звісно потрібно пам’ятати про фактор розщеплення. Тобто лише 10% зібраних коштів від споживачів теплоенерго залишається підприємству, а 90% коштів йдуть як оплата за газ. Зараз 20% залишається. Однак, це все одно не великі кошти, яких недостатньо для забезпечення роботи підприємств і виплати заробітної плати працівникам.

Тому, з міського бюджету ми змушені дофінансовувати такі великі підприємства як АТП № 1, «Львівелектротранс», «Львівводоканал», «Львівтеплоенерго» і «Залізничнетеплоенерго». У місяць в середньому потрібно дофінансовувати 67 млн грн. Зараз у нас є збільшення збитків на 239 млн грн. А на загал, на дофінансування наших підприємств необхідно 472 млн грн. І це зокрема заробітна плата наших працівників.

Тому, ми звернулися до депутатського корпусу, щоб ці кошти були виділені через кредит у сумі 20 млн євро — це 700 млн грн, для того, щоб забезпечити роботу підприємств. Але, на жаль, депутати не підтримали відповідну ухвалу. Це кошти, які дає ЄБРР для підтримки підприємств, які постраждали через коронавірус, які мають проблеми з виплатою заробітної плати. І багато міст України вже скористалися цією можливістю, і отримали ці кошти.

Відзначу, що під час епідемії працювали водії і наражали себе на небезпеку, працював «Львівводоканал» і забезпечував подачу води, теплоенерго подавали тепло і гарячу воду. Якби не було тих послуг, то чи могли б працювати медики, чи покращилася б ситуація з карантином?

Я дякую працівникам наших стратегічних комунальних підприємств за роботу, і вони заслуговують, щоб заробітна плата їм була виплачена.

Надіяємося, що на наступній сесії ця ухвала буде прийнята. Адже якщо не виплачувати зарплати працівникам наших комунальних підприємств, то все може місто зупинитися. Адже в червні деякі підприємства зможуть виплати лише аванс, але не заробітну плату”, — пояснила Ірина Маруняк, заступниця міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства.

Нагадаємо, вчора, 28 травня, на засіданні сесії Львівської міської ради, депутати не підтримали рішення щодо участі Львівської міської ради у Програмі підтримки муніципалітетів України в рамках надзвичайного «Пакету солідарності» Європейського банку реконструкції та розвитку”. Ухвала передбачала виділення коштів, що дозволили б покрити збитки, завдані комунальним підприємствам під час карантину, у тому числі кошти на виплату заробітної плати працівникам.

©Медіастар